V75 dagar 2023

I nedan V75 kalender listar vi information om de kommande omgångarna under spelåret 2023 för V75-spelet. Utöver datum och information för respektive speldag så hittar du även en länk till respektive travbana var du kan läsa på inför kommande V75-omgång. Så snart en omgång är klar så lägger vi även ut en länk till resultatet.

Datum
Bana
Resultat
Information
7 januari
Färjestads Jubileumslopp
14 januari
21 januari
Sven O Perssons Minne
28 januari
4 februari
 
Bulwarks lopp
11 februari
 
V75 Champions
18 februari
 
Bergsåker Winter Trot
25 februari
 
American Trot
4 mars
 
11 mars
 
18 mars
 
Unionskampen
25 mars
 
Margaretas Tidiga Unghästserie
1 april
 
6 april
 
Påskägget
7 april
 
P.C.P. Jubileumspokal
8 april
 
Spring Race
9 april
 
Paralympiatravet (del-1)
15 april
 
Paralympiatravet (del-2)
22 april
 
Paralympiatravet (del-3)
29 april
 
Paralympiatravet (del-4)
6 maj
 
Paralympiatravet (Final)
7 maj
 
Finlandia-Ajo
13 maj
 
Guldbjörken
14 maj
 
Copenhagen Cup
20 maj
 
H.K.H. Prins Daniels lopp
27 maj
 
Sweden Cup
28 maj
 
Elitloppet
3 juni
 
Ina Scots Ära
10 juni
 
Jämtlands Stora Pris
11 juni
 
Oslo Grand Prix
17 juni
 
Norrbottens Stora Pris
25 juni
 
Kalmarsundspokalen
1 juli
 
STL-finaler, E3-finaler
6 juli
 
Sprintermästaren
8 juli
 
9 juli
 
Ulf Thoresen Grand International
15 juli
 
Årjängs Stora Sprinterlopp
22 juli
 
Axevallalöpning
23 juli
 
Stochampionatet
25 juli
 
Hugo Åbergs Memorial
29 juli
 
E.J:s Guldsko
5 augusti
 
Ego Boys Minne
6 augusti
 
Svenskt Kallblodskriterium
12 augusti
 
Åby Stora Pris
16 augusti
 
Jubileumspokalen
19 augusti
 
E3-finaler
22 augusti
 
26 augusti
 
Sundsvall Open Trot
27 augusti
 
Danskt Derby
2 september
 
Birger Bengtssons Minne
3 september
 
Svenskt Travderby
9 september
 
Bollnäsloppet
10 september
 
Klasselöpsdagen
16 september
 
23 september
 
Unionstravet
30 september
 
SM-dagen
7 oktober
 
14 oktober
 
Svenskt Travkriterium & Oaks
21 oktober
 
Svampen
28 oktober
 
Müllers Memorial
4 november
 
Axel Jensens Minne
5 november
 
Breeders’ Crown (semifinaler)
11 november
 
18 november
 
Breeders’ Crown (finaler)
25 november
 
Svensk Uppfödningslöpning
2 december
 
Solvalla Grand Prix
9 december
 
Legolas Minne
16 december
 
Bengt Ivarsson Minne
23 december
 
Uppesittarkväll
25 december
 
Winter Trot Classic
26 december
 
Gert Lindbergs lopp
27 december
 
Norge
28 december
Skive
 
Danmark
29 december
 
Norge
30 december
 
31 december
 
Sylvesterloppet